Test és a lélek harmóniája

ORVOSI- VAGY GYÓGYMASSZÁZS

 

Az orvos által felállított diagnózis alapján gyógymasszőr által kivitelezett tevékenység, ami legtöbb esetben kombinált terápia részét képezi.

A gyógymasszőr az orvosi előírásoknak megfelelően felépített kezelést végez, aminek legfőbb célja a gyógyítás.

Az európai tradicionális tapasztalatokból és filozófiai rendszerekből fejlődött ki a svéd masszázs, ami a mai gyógymasszázs alapját képezi. Az ezen rendszeren kívül eső masszázsformákat alternatív masszázsformáknak nevezzük, melyek részben tudományosan nem igazolt hatásmechanizmusuk miatt gyakran nem elfogadottak kultúránkban, orvoslásunkban.

 

SVÉDMASSZÁZS

 

A gyógymasszázs részét képezi, annak alapfogásait adja. A svédmasszázs egy tudatosan és célzottan alkalmazott masszázs, fogásrendszer.

A svédmasszázs kézzel végzett, az emberi szervezetet mechanikai ingerek által befolyásoló kezelési technika. Egyes keleti masszázsoktól eltérően közvetlen fiziológia hatásokra épít, ám a személyes törődés érzete a lelki egészségnek is jót tesz. A masszázst ruhátlan testfelületen, vivőanyaggal (krém) vagy anélkül végzik. Az éppen nem kezelt testrészeket betakarják. A vendég jellemzően masszázságyon fekszik vagy masszázsszéken ül. Lehet masszírozni közönséges ágyon és földön is, ám ez a masszőr számára jobban megterhelő.

Részmasszázsok

Egy teljes testmasszázs kb. egy órát tart. Egyidejűleg általában csak valamely terület masszázsára kerül sor, amit részmasszázsnak nevezünk. Ezek közül első helyen a hátmasszázst említjük, mivel az a leggyakoribb. A kb. félórás részmasszázsok akár napi gyakorisággal is adhatók.

Hátmasszázs

A hátmasszázs során a vendég a hasán fekszik, bokája alá a masszőr hengerpárnát helyez, hogy izmai ellazuljanak. Ez a masszázs különösen alkalmas a feszültségoldásra. A modern életforma általában megterheli az emberek hátát, ezért is érdemes ezt a testrészt kezelni. A háti szakasz anatómiai értelemben véve a XII. hátcsigolyától az I. hátcsigolyáig tart, azaz a bordás részeket jelenti. A hátmasszázs viszont a keresztcsonttól a nyakszirtig történik. (A csigolyák számozása a svédmasszázs irányát mutatja, mivel az alulról felfelé tart). A hát kezelése során a masszőr külön gondot fordít a lapocka átdolgozására is, amelynek környékén általában fájdalmas izomcsomók találhatók.

Nyak-vállövi masszázs

Hasonlít a hátmasszázshoz, de nem érinti a hát alsó régióját. Hangsúlyos a vállöv izmainak - mellizmok, deltaizom, trapézizom - és a lapocka területének, valamint a nyakizmoknak az átdolgozása. Fejfájás, vállizület körüli lágyrészek gyulladása (PHS) és más egészségügyi problémák esetében alkalmazható hatékonyan. Ülve és fekve is végezhető. Ha nincs kizáró ok, a nyak-vállövi masszázs kimozgatással, a lapocka mobilizálásával társulhat. PHS esetén a masszázs kiegészül a kar kezelésével, erős fejfájás esetén a homlok, tarkó, halánték és a vállöv simításával.

Lumbogluteális masszázs

A lumbogluteális masszázs a farredőtől az I. ágyéki csigolyáig tart (amely közvetlenül az alsó borda alatt helyezkedik el), tehát a far és a derék régióját foglalja magába. Itt található testünk egyik igen nagy izma, a nagy farizom (musculus gluteus maximus), valamint a középső farizom, a kis farizom és a keresztcsont is. A lumbális gerincszakasz mellett fontos idegek kilépési pontja helyezkedik el. A masszázs hasonfekve történik, tehát csakis a fartájékot és a derék hátsó részét érinti. Nagyon alkalmas a derékfájások, derékból kisugárzó hátfájások, csipőficam, lumbágó, isiász, csigolyabetegségek kezelésére.

Karmasszázs

A felső végtag kezelése a felkart, az alkart és a kezet együttesen jelenti, tehát az ujjhegyektől a vállig történik. Ezen belül hangsúlyosan a problémás részen dolgozik a masszőr. Fekve vagy ülve is végezhető.

Lábmasszázs

A teljes alsó végtag masszírozását jelenti, a lábujjaktól kezdve a farredőig, de kiterjeszthető a farizmokra is. Magában foglalja a talp átdörzsölését is, de ez nem tévesztendő össze a talpmasszázzsal. Az ugyanis külön képzettséget igényel.

Arcmasszázs

Ez a masszázs nem azonos a kozmetikai arcmasszázzsal; vivőanyag nélkül végzik. Fejfájás, krónikus gyulladások,perifériás facialis paresis (arcidegbénulás) kezelésére alkalmas.

Mellkasmasszázs

A mellkasmasszázs nem azonos a mellmasszázzsal; a masszázs a bordakosár aljától a kulcsontig tart, azonban az emlők elkerülésével. A masszőr tehát a mellek alatt, felett és között, az izmokon és a szegycsonton dolgozik, és sem férfiak, sem nők esetében nem masszírozza a mirigyes állományt. A mellkason végzett ütögetés hatékonyan szabadítja fel a tüdőgyulladás vagy más légúti megbetegedés, illetve a dohányzás során lerakódott nyákot, amely köhögéssel távozik a szervezetből.

Hasmasszázs

Székrekedés, puffadás, a hasizmok gyengesége esetén hatásos. Habár a hasmasszázs a svédmasszázs egyik része, mégsem végezhető svédmasszőri képzettséggel. Ennek oka, hogy a hasmasszázs közvetlenül a vastagbélre hat. Kizárólag szakképzett gyógymasszőr végezheti, és ő is csak orvosi utasításra.

Ez a mély hasmasszázs nem tévesztendő össze a laikus által is végezhető egyszerű, nyugtató hatású simításokkal, amelyek csak a test felszínes rétegeire hatnak.

 

THAI MASSZÁZS

 

A hagyományos thai masszázs részben nyomkodásból és gyúrásból, részben nyújtásból, húzásból és csavarásból álló masszázstechnika. A masszőr nemcsak tenyérrel és ujjbeggyel masszíroz, hanem lábfejjel és könyökkel is. A nyugati masszázsokkal ellentétben a thai masszázs nem az izmokat dolgozza meg, hanem elsősorban a test energiáit aktivizálja, ritmikus akupresszúrás nyomásokkal végig a test energiavonalai mentén. A masszázs a földön fekvő kényelmes matracokon történik, ami lehetővé teszi, hogy a masszőr akár a teljes testsúlyával dolgozhasson. Mindketten kényelmes, könnyű ruhát viselnek hozzá. Ez az úgynevezett szárazmasszázs, amely egyéb technikákkal ellentétben nem használ olajat, krémet. A kezelés nyugodt, harmonikus környezetben lágy zeneszó mellett zajlik.

Idősebb korban fokozott trombózisveszély illetve csontritkulás veszélye miatt nem ajánlott.

Kérem vegye mindenki figyelembe, hogy nyújtásokból, húzásokból, csavarásokból álló masszázstechnikát tartalmaz.

 

SPECIÁLIS SZÁRAZMASSZÁZS

 

Ez a masszázs az ízületek körüli izmok feszültségéből adódó mozgásbeszűkülés és fájdalom esetén alkalmazható eredményesen. Itt a problémás testrészen a mozgásbeszűkülést okozó izmokat lazítom el.  A kezelés jellegzetessége, hogy a masszírozás nem csak a megszokott hason fekvő, vagy ülő pozícióban történik, hanem a testhelyzetet a fájdalom helye, jellege határozza meg.

A vendég kényelmes, könnyű ruhát visel hozzá,  ez a technika sem alkalmaz olajat, krémet. 

 

NYIROKMASSZÁZS

 

A nyirokmasszázs olyan eljárás, ahol a kötőszövetre gyakorolt nagyon lágy fogástechnikával fokozza a masszőr a nyirokfolyadék visszaáramlását.Gyengéd, finom, ismétlődő mozdulatokra épül. Ez is a szárazmasszázsok közé tartozik.

Ezen masszázsfajta használata kúra szerűen ajánlott. Egészségügyi állapottól függően a kúra tartama 5 - 10 alkalom. Utána szintentartás végett kb. 2-3 hetente 1 nyirokmasszázs javasolt.

 

FRISSÍTŐ MASSZÁZS

 

Célja az izomzat vérellátásának fokozása, az izomzat kondícionálása, erősítése. Keveset mozgó, egészséges, passzív egyéneknél alkalmazzuk. Fogásai megegyeznek a svédmasszázs fogásaival.

 

RELAXÁLÓ MASSZÁZS

 

Nagyon gyengéd, lágy masszázsforma, az egész embert kezeli, az energia egyensúly helyreállítására, harmonizálására, áthangolására törekszik. Elsősorban simításra épít. A kezelő lágy mozdulatokkal dolgozik.

 

 

 

 

Asztali nézet